On-line poradna

protilátky hiv 12. 3. 2019

Uživatel: martin, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den. Pokud by se našly protilátky hiv v krvi a za tři měsíce by se udělal test znovu, bylo by jich více, nebo se může stát, že by jich bylo stejně, případně méně, že by si toho někdo nevšiml ? U dárců krve vzorky jdou přes nějaký stroj který to rozpozná, případně upozorní když je něco v nepořádku, nebo jak se kontrolují taková kvanta vzorků ? Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 12. 3. 2019

Od začátku vytvoření protilátek dosáhnou protilátky postupně zřetelnou hodnotu, čili jich v prvním měsíci přibývá. Pak již je jejich množství víceméně konstantní a vytvářejí se po celou dobu trvání onemocnění. U vzácných imunitních poruch může být tvorba protilátek narušena. V minulosti s útlumem imunity u AIDS nemocných mohlo výjimečně dojít i ke snížené tvorbě protilátek proti HIV.

U dárců krve probíhá mnoho vyšetření. Před vlastním odběrem krve proběhne ještě jeden menší odběr, při němž se vyšetří mnoho faktorů (nejen různé infekce, ale i jaterní testy, krevní obraz, krevní skupina atd.). Krev je tedy rozdělena a postupně vyšetřena. Při velkých objemech vyšetření se používají tzv. kity, čili jednotlivé vzorky jsou hromadně vyšetřovány, ale na jeden vzorek je vždy použit jeden test.

V některých méně rozvinutých zemích (a zároveň s nižším výskytem HIV) vyšetřují i několik sér jedním HIV testem. V případě negativního výsledku pak označí všechny vzorky jako negativní. Při pozitivní reakci pak vyšetří ještě všechny vzorky individuálně. Tento postup u nás ale možný není, protože naředěním vzorků by se snížila specifita vyšetření.

Obrázek č. 138

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.