On-line poradna

Protilátky 9. 4. 2019

Uživatel: Petas, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, čtu tady, že někdo má X virové nálože a X cd4. Ale kolik má protilátek po 3 měsících od nákazy a pak třeba po 5 letech neléčené infekce? A když už je tedy léčba nasazena a virová nálož se dostane na nedetekovanou hodnotu, proč protilátky nedokážou zničit vir úplně? A kolik protilátek stačí aby to test správně vyhodnotil? Díky za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 10. 4. 2019

Jedná se o informační protilátky, nikoli obranné. Jinak v základních informacích najdete, že protilátky se obvykle vytváří 3.-4. týden po nákaze, v 98% případů jsou vytvořeny do dvou měsíců a ve více než 99% případů do tří měsíců. Protilátky jsou pak přítomny po celou dobu života. Jedinou vzácnou a teoretickou výjimkou by mohla být situace, kdy by se někdo dostal do stádia AIDS, neléčil se a přesto přežil několik let. Pak by při dlouhodobém a těžkém selhání imunity mohly protilátky vymizet. O tomto jevu se ví z minulosti, z doby, kdy léčba nebyla dostupná, dnes samozřejmě nenastává.

Obrázek č. 138

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.