On-line poradna

nedetekovatelnost viru 5. 4. 2019

Uživatel: Tom, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, na vašich stránkách jsem se dočetl, že test nelze považovat za sto procentní a jeden z důvodů je, že existuje jedno promile lidí, kterým se virus replikuje v tak malém množství, že je nelze žádným testem odhalit. Je to tedy jeden z tisíce nakažených. Jak se tedy zjistilo, že tito lidé existují, když je nedokáže žádný test odhalit? Tito lidé tedy nikdy nepotřebují léčbu, když je jejich nálož nedetekovatelná? Tito lidé nikdy nebudou představovat riziko pro své sexuální partnery, když jsou neinfekční? Děkuji za odpovědi, hezký den.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 8. 4. 2019

Samozřejmě protilátkový test odhalí i non-progresory, tedy lidi, kteří i bez léčby mají velmi nízkou virovou nálož.

Ani u nich nemůžeme říci, že nikdy nepotřebují léčbu. Osobně znám kamaráda, který léčbu 17 let nepotřeboval (po většinu doby ani nebyla dostupná) a měl dobrou imunitu, ale dnes už ji má nasazenou.

Z hlediska jejich infekčnosti je otázkou, jak trvale se daří bez léčby udržet jejich virovou léčbu na hodnotách do 50 kopií viru/ml, abychom mohli říci, že jsou opravdu neinfekční. Víme, že na léčbě to je u většiny osob, ale u non-progresorů?

Zároveň dnes se tento jev moc sledovat nedá, protože na rozdíl od přelomu století se dnes doporučuje nasadit léčbu každému HIV pozitivnímu hned po zjištění jeho stavu. A to i tomu jednomu z tisíce, který by ji možná nepotřeboval (anebo ne hned).

Obrázek č. 138

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.