On-line poradna

Jak prasny je domaci test 18. 4. 2019

Uživatel: Mejla, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobry den, je to temer 5tydnu od mozneho vystaveni se hiv, (oralni sex bez ochrany a jeden zasun ja Top on prijemce, zadna ejakulace, hned jsme prestali?) zatim zadne priznaky a test jsem si delal uz třikrát. Cca 12 hodin po moznem vystaveni jsem zacal uzivat Truvada I když mi rikali, ze riziko je velmi nizke a nepotrebuji to. Test po 3 tydnech a ted po necelych 5 tydnech dva soucasne kvuli jistote, kdyby jeden selhal(domaci test) vse negativni. Jak moc je to presne a mohu byt uz trosku vice v klidu. Dekuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 18. 4. 2019

Užívat PrEP jako PEP je hloupost, v případě nákazy hrozí riziko resistence. Ale stejně tak je hloupost nasazovat PEP při prakticky nerizikovém chování. Je to podobné, jako byste před cestou do Břeclavi užíval antimalarika, protože ve středověku se tam malárie vyskytovala.

Orální sex bez ejakulace je z hlediska přenosu HIV přece prakticky nerizikové chování, samozřejmě existuje při něm možnost přenosu jiných sexuálně přenosných nemocí.

Dop. se zajímat, co vůbec riziko je a co už ne. A také, jak vypadají příznaky HIV. Po třech týdnech u 2/3 nakažených proběhne chřipkové onemocnění a další příznaky jsou průměrně po osmi letech a souvisí se zhoršením imunity. Na HIV testy (pokud vůbec po tak malém riziku chodit zvlášť na test a nenechat to až na pravidelné testování, které u gay mužů (nebo těch mužů, kteří mají aspoň občas sex s mužem by mělo být 1x za půl roku až dva roky, podle míry rizika a počtu partnerů) jít po riziku jednou a po době, kterou považujete za spolehlivou.

Obrázek č. 138

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.