On-line poradna

Darování krve + přenos 7. 1. 2019

Uživatel: Lili, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o odpověď na mé dvě otázky. 1) Spolehlivost testu se uvádí po třech měsících od rizika jako dostatečně spolehlivá a není potřeba test opakovat. Když je tomu tak ve všech případech a test nemůže být ovlivněn, proč transfúzní oddělení požadují při darování krve min. dobu od rizikového styku 12 měsíců právě kvůli HIV riziku? Je test po 3 měsících opravdu spolehlivý u všech? 2) Orální sex je považován za bezpečnější sex, často tu také padla otázka na pasivní orální sex, chtěla bych se zeptat, jestli pro ženu, které je prováděn orální sex (žena je tedy v pasivní roli) existuje nějaké riziko nákazy HIV? Například v případě, že by se partner při provádění orální sexu kousl do rtu apod ... Moc děkuju za Váš čas a odpovědi

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 8. 1. 2019

Dobrý den, prodloužené doby, po které není možné darovat krev, jsou z toho důvodu, aby bylo riziko s ohledem např. na užívání některých léků, ovlivnění dalšími infekcemi apod. zcela vyloučeno, stejně tak aby se vyloučil možný omyl dárce v tom, kdy naposledy u něj proběhlo rizikové chování. Běžný screeningový test je za splnění určitých okolností podstoupit dříve než po 2 měsících, avšak aby jeho spolehlivost byla dostatečná, vyžaduje se doba 2-3 měsíců (lépe 3). Riziko nákazy při vámi uváděném orálním styku by teoreticky existovalo, pokud by např. muž silně krvácel z úst a svou krev vám vtíral na sliznici nebo do rány.

Obrázek č. 138

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.