On-line poradna

Antibiotika 23. 1. 2019

Uživatel: Martin, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, byl jsem testován po 2 měsících od rizika. Vím, že je to brzo, ale mám psychické problémy a chtěl jsem si alespoň trochu ulevit. Problém je, že jsem 20dní bral antibiotika doxyhexal na boreliózu. Vím, že mohou ovlivnit tvorbu protilátek. Chci se zeptat, jak velká je zhruba šance, že další test po 3 měsících může být pozitivní? Zpomalí tato antibiotika tvorbu protilátek u každého nebo se tak stát nemusí? Děkuji a doufám, že se neptám nevhodně

Milena H.

Odpověděla: Milena H., 23. 1. 2019

Dobrý den,

protilátky se zpravidla tvoří již za 14 dní. Po rizikovém kontaktu je stále doporučeno provést testy po 12 týdnech a to z důvodu pozdější tvorby protilátek. Zpravidla je však infekce HIV odhalena již dříve. To znamená, že protilátky se tvoří od samého začátku kontaktu těla s virem, tedy na začátku, v průběhu i na konci primoinfekce. Jakmile se projeví příznaky primoinfekce, jsou obvykle protilátky v těle již detekovatelné.

Obrázek č. 138

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.