JDEME TI VSTŘÍC - v Praze i v regionech

Bohužel se téma HIV v současné době nejvíce dotýká gayů a bisexuálů. Každoročně až 80% všech nových případů HIV infekce připadne právě na gay komunitu. Zapomeň na předsudky, že problém je v neodpovědném chování a nepoužívání kondomu. Tak jednoduché to není. Poslední studie dokonce ukázaly, že gayové používají kondom více než heterosexuálové. Příroda však intimní styk mezi muži nezařídila z hlediska přenosu infekčních nemocí zrovna nejlépe a tak je riziko nákazy z objektivních důvodů mnohem větší než u většinové populace.

Přičti k tomu vysoký počet infikovaných gayů v relativně malém „rybníku“ menšinové komunity a problém může být na světě. Pravděpodobnost, že se potkáš s pohlavně přenosnou infekcí, tak rapidně roste.

Je důležité znát svůj HIV status. Jedná se o tvoje zdraví a také o zdraví tvých partnerů. Včasná léčba v případě zjištění HIV pozitivity je nejen prevencí dalšího přenosu infekce, ale zejména dosažení tzv. nulové virové nálože ti zabezpečí kvalitní a dlouhý život, stejný, jaký má příslušník zdravé populace. Nicméně, obdobně jako u každé civilizační nemoci, mohou přijít komplikace nebo souběh s jinými onemocněními. Proto je rozhodně lepší se chránit před HIV i dalšími infekcemi. Nejlepší ochranou je partnerská věrnost a používání kondomu s využitím lubrikačního gelu. Vysokou ochranou před HIV poskytuje i pre-expoziční profylaxe (PrEP).

Choď na testy nejméně jednou za rok až dva, a to i když si myslíš, že riziko nákazy bylo zanedbatelné. Protože jen tak si můžeš být jistý, že se případná nákaza odhalí včas. A nezapomeň, že kromě HIV se v posledních letech výrazně šíří i syfilis, což je jedna z příčin nárůstu HIV v gay komunitě.

Česká společnost AIDS pomoc se výrazně snaží přiblížit gayům v možnostech testování i dostupné ochrany (bezplatná distribuce kondomů a lubrikačních gelů). Testujeme ve večerních i dopoledních hodinách v Domě světla v Praze, ale také jednou týdně v regionálních poradnách v Ostravě, od loňska v Olomouci a od letošního dubna také v Teplicích. Ve čtvrtek 18. května otevřeme pracoviště v Českých Budějovicích. V těchto poradnách provádíme laboratorní testy.

Dnes je již samozřejmostí také mobilní testování v sanitním voze. Několikrát měsíčně nás najdeš testovat v odpoledních a večerních hodinách v Praze, zejména na Andělu, autobusovém nádraží Na Knížecí, u stanice metra I.P. Pavlova a na Vinohradské třídě. Po vzoru španělských organizací připravujeme už na květen a červen noční testování u Vinohradské tržnice v Praze. V Brně testujeme v Pekařské ulici a v dalších městech zejména u nádraží a v blízkosti obchodních center. V sanitce jsme schopni sdělit výsledky testů na HIV i syfilis do několika málo minut. Právě v těchto dnech kupujeme další sanitní vůz, abychom dokázali ještě více vyjít vstříc LGBT komunitě a testovat častěji a na více místech.

JP

CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.