Enormní zájem o testování HIV během Prague Pride 2017

Během celého festivalového týdne Prague Pride 2017 zrealizovala Česká společnost AIDS pomoc celkem 1 138 testů. Bylo otestováno 742 zájemkyň a zájemců na HIV, u 396 osob byl proveden i test na syfilis.

Největší zájem o testování projevili účastníci sobotního pochodu hrdosti a následného Jarmarqu na pražské letenské pláni. Testovací centrum mělo nezanedbatelný podíl na výše uvedených testech. V sobotu bylo provedeno 423 testů na HIV a 273 na syfilis.

Tisková zpráva: Enormní zájem o terénní testování na HIV a syfilis v rámci Prague Pride

Během celého festivalového týdne Prague Pride 2017 zrealizovala Česká společnost AIDS pomoc celkem 1 138 testů. Bylo otestováno 742 zájemkyň a zájemců na HIV, u 396 osob byl proveden i test na syfilis.

Největší zájem o testování projevili účastníci sobotního pochodu hrdosti a následného Jarmarqu na pražské letenské pláni. Testovací centrum mělo nezanedbatelný podíl na výše uvedených testech. V sobotu bylo provedeno 423 testů na HIV a 273 na syfilis.

Stejně jako v předchozích letech zajistila Česká společnost AIDS pomoc, provozovatel Domu světla, i pro letošní ročník Prague Pride bezplatné anonymní testování na HIV a podpořila tak jeden z hlavních proudů festival - prevenci.

Velkou novinkou tohoto festivalového ročníku bylo spuštění on-line předtestového dotazníku, který si zájemkyně a zájemci mohli sami předpřipravit na svém smartphonu či tabletu po zadání webové adresy www.hiv-testovani.cz/chcitest. Tuto možnost využilo více jak dvě třetiny klientů. Předtestový poradce následně provedl s klientem revizi zadaných odpovědí, obeznámil jej s potenciálním rizikovým chováním a doporučil vhodný typ testu.

Testovací místa byla rozšířena o Pride Village, která byla situována na Střeleckém ostrově. Od úterý do pátku tak měli účastnice a účastníci tematických odpolední možnost nechat se otestovat a dozvědět se svůj HIV status bezprostředně po provedení testu. Zájemci se mohli dostavit na test ve standardní testovací časy do Domu světla (pondělí 16-19 hod. a středa 9-12 hod.), navštívit mobilní pracoviště na pražském Andělu (nově včetně stanice Na Knížecí) a I. P. Pavlova nebo testovací centrum na Letenské pláni.

Stejně jako v loňském roce bylo testovací centrum vybaveno 5 sanitními vozy. Posílena byla předstestová pracoviště, kterých bylo celkem 8. Důvodem rozšíření těchto pracovišť bylo snížení čekací doby na konzultaci s předtestovým poradcem.

Bohužel ne všichni otestovaní zájemci odcházeli s výsledkem testu spokojeni. Celkem 9 vzorků putovalo na detailní zkoumání do Národní referenční laboratoře s podezřením na infekci HIV nebo syfilis. V případě potvrzení pozitivních výsledků čeká nové pacienty zahájení léčby. U obou pohlavně přenosných nemocí je důležité jejich včasné zachycení a zahájení léčby. HIV je nevyléčitelná infekce, nicméně dnešní léky již umožňují pacientům kvalitní život a zabraňují rozvinutí v AIDS. Konkrétní počty jednotlivých diagnóz budou k dispozici v průběhu týdne.

Testování bylo v rámci festivalu Prague Pride 2017 realizováno za finančního přispění GlaxoSmithKline/ ViiV HealthCare.

Zpracoval: Lukáš VOLF, lukas.volf@aids-pomoc.cz

15.8.2017

CSAP nove logo

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

Obrázek č. 100
Obrázek č. 68
Obrázek č. 69
prevence

Podpořte nás darem

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 6

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

Ministerstvo vnitra České republiky

Obrázek č. 57

Ministerstvo vnitra ČR pomáhá realizovat akreditovaný dobrovolnický program v naší organizaci.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Alza.cz

alza.cz

Děkujme společnosti Alza.cz za hmotné dary z oblasti výpočetní techniky a elektroniky.

Gilead

Gilead

Společnost Gilead Sciences, s.r.o – podporuje naši společnost v oblasti mobilního testování a preventivních aktivit.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.