Dům světla v regionech: nová HIV poradna s anonymním testováním v Teplicích

TEPLICE – Pro oblast severozápadu Čech otevřela na konci března Česká společnost AIDS pomoc novou HIV poradnu v Teplicích. Umístěna je v areálu teplické nemocnice a personál v ní nabízí bezplatné anonymní testování na HIV a případně i na další pohlavně přenosné nemoci.

Poradna zahájila provoz ve čtvrtek 30. března odpoledne a je v provozu každý čtvrtek. Teplice jsou po Praze, Ostravě a Olomouci teprve čtvrtým městem v republice, kde bude Česká společnost AIDS pomoc provozovat bezplatnou anonymní poradnu s HIV testováním. „Testy v našich zařízeních probíhají podle standardů, tedy s před-testovým a po-testovým poradenstvím, s odběrem krve a osobním sdělením výsledku po několika málo dnech. Pro zjištění svého HIV statusu jsou tedy potřeba 2 návštěvy poradny. Při první návštěvě je uskutečněn odběr krve a při další pak sdělení výsledku. Telefonicky ani jiným osobám nelze výsledek testu sdělit,“ uvedl vedoucí teplické poradny a místopředseda České společnosti AIDS pomoc Mgr. Bc. Tomáš Rieger.

V odůvodněných případech je poradna schopna nabídnout také tzv. rychlotest na HIV s výsledkem do několika minut. Předpokládanou spádovou oblastí HIV poradny jsou města Teplice, Ústí nad Labem, Děčín, Litvínov, Bílina, Most a jejich okolí. Odmítnuti však nebudou ani zájemci ze vzdálenějších míst.

Provozní doba poradny je každý čtvrtek od 15 do 18 hod. V teplické HIV poradně působí přátelský personál, který je důkladně vyškolen a nemá v oblasti sexuálního chování žádné předsudky. Pracoviště je také tzv. GAY-friendly a dokáže zprostředkovat poradenství a služby HIV+ komunitě v regionu. Poradna je provozována ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem. Další informace najdete na Facebooku, webech www.hiv-testovani.cz a www.zuusti.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 800 980.

CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.