Díky za podporu EMIS a ECHOES!

Vážení přátelé, na konci ledna skončilo po měsíčním prodloužení online dotazníkové šetření ECHOES (European Community Health Worker OnlinE Survey) pro lidi, poskytující podpůrné služby v oblasti sexuálního zdraví v komunitě mužů, majících sex s muži (MSM). Ve stejných dnech byl, rovněž po měsíčním prodloužení, ukončen průzkum EMIS (European MSM Internet Survey) – online dotazníkové šetření o zdraví a preferencích MSM. Oba výzkumy patří do skupiny ESTICOM (European Surveys and Training To Improve MSM Community Health), zdravotního programu Evropské unie a uzavírá je ještě třetí modul, kterým je tréninkový program pro osoby, zabývající se zdravím komunity MSM. Výsledky obou výzkumů budou využity a zohledněny v tomto tréninkovém programu v každé ze zúčastněných zemí, což zaručí vznik takového školícího programu, jenž bude odrážet skutečné potřeby komunity MSM v dané zemi. Celý projekt řídilo konsorcium 9 evropských organizací, vedených Institutem Roberta Kocha v Berlíně (Německo).

Celý článek

Kdy testujeme na přelomu roku? Kdy sdělujeme výsledky z prosince?

V době vánočních svátků bude omezen provoz jednotlivých poraden České společnosti AIDS pomoc, z.s. Omezení se konkrétně týká období od 25. 12. 2017 do 1. 1. 2018, a to ve všech pobočkách: v Praze, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Teplicích a také v naší sesterské pobočce v Bratislavě. Naše testovací místa budou v tomto období uzavřena. Standardní provoz všech poraden opět zahájíme: v Česku 3. 1. 2018 a v Bratislavě pak v nové provozní době v pátek 12. 1. 2018. V tomto období se ani nebudou sdělovat výsledky. Proto ti, kdo se nechají otestovat v týdnu 18. 12. – 22. 12. 2017 laboratorními testy, budou mít výsledky k vyzvednutí až v novém roce. Náhradní termín pro vyzvednutí výsledků laboratorních testů v Praze bude 2. 1. 2018 od 15 do 16 hod. V ostatních poradnách v ČR bude sdělování výsledků laboratorních testů z tohoto období probíhat ve standardní provozní době.

Celý článek

Tisková konference u příležitosti 1. 12., Světového dne boje proti AIDS

Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze zvou na tiskovou konferenci u příležitosti Světového dne boje proti AIDS.

Celý článek

Využijte prodlouženou dobu HIV testování v Praze i regionech

V rámci Evropského týdne testování připravila Česká společnost AIDS pomoc prodlouženou dobu testování na HIV a syfilis ve svých poradnách v Praze i regionech. Letos testovací týden připadá na období od 17. listopadu do 24. listopadu 2017. Informace o kampani můžete najít na sociálních sítích a také jsme zajistili propagaci kampaně v gay klubech, barech a ostatních zařízeních často navštěvovaných muži majícími sex s muži. Tato cílová skupina od nás obdržela balíček s kondomem, lubrikantem a vizitkou s informacemi o kampani. Na test samozřejmě může zajít i běžná veřejnost.

Celý článek

Září přineslo 13 nových případů HIV

Měsíc utekl jako voda a včera uvolněné statistiky Státního zdravotního ústavu hlásí číslo 3 100. Přesně tolika lidem byl v České republice do konce září letošního roku oznámen pozitivní výsledek testu na HIV. V září jich tedy 13 přibylo, neboť údaj ke konci srpna byl 3 087.

Celý článek

Sanitka navštíví Ústí nad Labem

teplická pobočka České společnosti AIDS pomoc, za laskavé podpory vedení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, zavítá se svou sanitkou v úterý 24. října 2017, v době od 14 do 18 hodin. do prostor kampusu Univerzity.

Celý článek

Dům světla posílá sanitku na Ostravsko

V sanitce se mohou nechat zájemci bezplatně a anonymně otestovat na HIV infekci. Infekce virem HIV je stále nevyléčitelná, díky včasné diagnostice však lze zajistit kvalitní život. V sanitce se testuje pomocí tzv. rychlotestů, výsledek je znám a sdělen do několika minut přímo na místě.

Celý článek

Na státní svátek netestujeme

Ve čtvrtek 28. září nebude probíhat bezplatné anonymní testování v našich poradnách: České Budějovice, Teplice a Ostrava. Děkujeme za pochopení.

Celý článek

Sanitka Domu světla v září

V září se uskuteční dva výjezdy naší sanitky. V té nabízíme bezplatné a anonymní HIV testování s výsledkem na počkání.

Celý článek

Enormní zájem o testování HIV během Prague Pride 2017

Během celého festivalového týdne Prague Pride 2017 zrealizovala Česká společnost AIDS pomoc celkem 1 138 testů. Bylo otestováno 742 zájemkyň a zájemců na HIV, u 396 osob byl proveden i test na syfilis.

Největší zájem o testování projevili účastníci sobotního pochodu hrdosti a následného Jarmarqu na pražské letenské pláni. Testovací centrum mělo nezanedbatelný podíl na výše uvedených testech. V sobotu bylo provedeno 423 testů na HIV a 273 na syfilis.

Celý článek

Sanitka vyjede opět do Teplic

Mobilní poradna České společnosti AIDS pomoc vyjede opět do Teplic. Na náměstí Svobody bude testovat na HIV v sobotu 19.8. od 13 do 19 hodin.

Celý článek

Distribuce PrEP po celé Evropě? Evropský parlament vyzval všechny evropské země, aby zpřístupnily léky k prevenci šíření HIV/AIDS

Pre-expoziční profylaxe (PrEP) je typ antiretrovirové léčby, která je užívána HIV negativními osobami jako „prevence“ nákazy virem HIV. Při pravidelném užívání pak prokazatelně snižuje riziko nákazy o více než 90 %. I navzdory tomu – a také faktu, že paradoxně ruku v ruce se stále kvalitnějšími způsoby léčby v poslední době průběžně stoupá počet nově nakažených – však mnohé evropské země, Českou republiku nevyjímaje, zatím PrEP neschválily jako běžně přístupnou "léčbu" a zájemci si tak přípravek musí hradit sami. Minulý týden proto Evropský parlament přijal usnesení týkající se zpřístupnění PrEP po celé Evropě a zahrnující také témata, jako je boj proti stigmatu spojeného s HIV/AIDS a podpora vzdělávání a zvyšování povědomí o nemoci.

Celý článek

SANITKA BUDE BEZPLATNĚ TESTOVAT NA HANÉ

Po dvou měsících testování v terénu zaměřeného na Prahu vycházíme vstříc zájemcům na Moravě a vyjíždíme do Kroměříže, Přerova, Šumperku a Olomouce. Využijte této možnosti a nechte se v odpoledních hodinách otestovat v jednom z moravských měst.

Celý článek

O státních svátcích netestujeme

Z důvodu státního svátku nebude probíhat HIV testování. Ve středu 5. července v Praze a v Olomouci. Ve čtvrtek 6. července v Ostravě, Teplicích a v Českých Budějovicích. Děkujeme za pochopení.
Sledujte aktualizovaný rozpis testování v terénu - Sanitka 2017.

Celý článek

Sanitka otestovala v červnu zatím přes 100 lidí

Stále více zájemců využívá možnosti nechat si udělat bezplatný a anonymní HIV test v sanitce Domu světla. Svědčí o tom i fronty zájemců, které se vytvořily během uplynulých pražských výjezdů.

Celý článek

Červnový jízdní řád HIV testování

I v červnu potkáte v ulicích naše mobilní testovací místo – sanitku z Domu světla. Využijte možnosti bezplatného a anonymního HIV testování s výsledkem na počkání. V červnu můžete sanitku potkat v Praze.

Celý článek

UKONČEME AIDS SPOLEČNĚ. PODTRŽENO ČERVENĚ!

Tisková zpráva – Každoročně na třetí květnovou neděli, letos tedy 21. května, připadá mezinárodní vzpomínkový den na oběti nemoci AIDS - „International AIDS Candlelight Memorial day“ neboli česky Světlo pro AIDS. V Česku si připomeneme oběti AIDS červeným nasvícením budov v Praze, Ostravě, Plzni, Pardubicích, Chomutově a v Ústí nad Labem. Česká společnost AIDS pomoc tento projekt realizuje již čtvrtým rokem.

Celý článek

SVÍTÍME ČERVENĚ SOUTĚŽ PRO VÁS!

Chcete vyhrát preventivní balíček od ČSAP a zároveň tak i upozornit na problematiku HIV/AIDS?
Vyfoťte jakoukoli červeně nasvícenou budovu (nebo sami sebe před ní) z kteréhokoli města v rámci akce SVÍTÍME ČERVENĚ a nahrajte fotografii rovnou do události na facebooku ČSAP nebo ji vložte na zeď našich facebookových stránek.

Celý článek

Nová HIV poradna a pobočka s anonymním testováním v Českých Budějovicích

Pro oblast Jihočeského kraje otevře Česká společnost AIDS pomoc novou HIV poradnu v Českých Budějovicích. Umístěna bude konkrétně na adrese Česká 20 a personál v ní bude nabízet bezplatné anonymní testování na HIV i další pohlavně přenosné nemoci, poradenství a služby HIV+ komunitě. Provoz pobočky bude zahájen ve čtvrtek 18. května odpoledne a otevřena bude pravidelně každý čtvrtek v týdnu.

Celý článek

JDEME TI VSTŘÍC - v Praze i v regionech

Bohužel se téma HIV v současné době nejvíce dotýká gayů a bisexuálů. Každoročně až 80% všech nových případů HIV infekce připadne právě na gay komunitu. Zapomeň na předsudky, že problém je v neodpovědném chování a nepoužívání kondomu. Tak jednoduché to není. Poslední studie dokonce ukázaly, že gayové používají kondom více než heterosexuálové. Příroda však intimní styk mezi muži nezařídila z hlediska přenosu infekčních nemocí zrovna nejlépe a tak je riziko nákazy z objektivních důvodů mnohem větší než u většinové populace.

Celý článek

Dům světla v regionech: nová HIV poradna s anonymním testováním v Teplicích

TEPLICE – Pro oblast severozápadu Čech otevřela na konci března Česká společnost AIDS pomoc novou HIV poradnu v Teplicích. Umístěna je v areálu teplické nemocnice a personál v ní nabízí bezplatné anonymní testování na HIV a případně i na další pohlavně přenosné nemoci.

Celý článek

Koncert Doodles a Podium Paris pro Dům světla

Je nám ctí, že se po roce opět koná koncert Doodles pro Dům světla. V neděli 30. dubna 2017 od 20:00 do 22:00 hod. ve Vršovickém divadle Mana, Moskevská 34/967, 101 00 Praha. Cena jedné vstupenky je 200 Kč a celý výtěžek z koncertu půjde Domu světla na jeho aktivity v oblasti prevence HIV.

Celý článek

Květnový provoz AIDS poradny

V květnu nás čekají dva státní svátky, které připadnou na pondělky. Z toho důvodu nebudeme testovat 1. května a 8. května. Náhradní termíny sdělování budou vždy následují den, tedy v úterý 2. května a 9. května v obou případech od 15:00 do 16:00 hod. (pouze sdělování výsledků). Jedná se o pobočku Praha - Dům světla.

Celý článek

Duben ve znamení mobilního testování na Moravě

V dubnu jsme se rozhodli vyjít maximálně vstříc zájemcům o mobilní testování na HIV zejména na severní Moravě a také v Brně. Naši testovací sanitku na Moravě najdete v Opavě, Frýdku-Místku, Ostravě, Havířově a také v Brně. Zájemci z Čech se nemusejí obávat, další sanitní vůz se chystá na testování na několika místech v Praze (Anděl, Rudolfinum, I.P Pavlova, Na Knížecí) a také v Hradci Králové. Samozřejmě na test můžete zajít do naší nové poradny v Teplicích nebo navštívit ostatní poradny v Praze, Ostravě a Olomouci.

Celý článek

Mobilní testování na HIV v severních Čechách

V Chomutově, Mostě, Děčíně, Teplicích a v Ústí nad Labem si budou moci zájemci nechat zjistit svůj HIV status. Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem vyslala do těchto měst sanitku, v níž bude provádět HIV testy s okamžitým výsledkem do 15 minut. Využijte této jedinečné příležitosti od středy 22. do pátku 24. března.

Celý článek

Diskuze a HIV testování v rámci festivalu Jeden svět

Festival Jeden svět se koná od 6. do 15. března v Praze a následně navštíví 32 dalších měst v ČR a Brusel. Do festivalové rodiny nově přibydou Semily. V rámci festivalu proběhne několik diskuzí s našimi pracovníky a mobilní HIV testování. Naši kolegové budou jako hosté v diskuzích po filmu bratrů Heymannových „Kdo mě teď bude mít rád?“, který dokumentuje snahu HIV+ gaye Saara najít po 18 letech cestu zpět ke své ortodoxní židovské rodině. Představitel hlavního hrdiny Saara film v Praze osobně uvede.

Celý článek

OTESTUJTE SE V NAŠÍ SANITCE A PAMATUJTE, ŽE KONDOMY JSOU STÁLE V MÓDĚ

Svatý Valentýn neboli svátek zamilovaných si každý z nás představuje jinak. Máte-li nového partnera nebo partnerku, doporučujeme vám oběma na začátku vašeho vztahu absolvovat test na HIV protilátky. Sanitka z Domu světla bude zítra testovat na Andělu. Připomínáme zároveň, že 13. únor je Mezinárodním dnem kondomů.

Celý článek

Sanitka na svátek zamilovaných v Praze

První letošní výjezd sanitky z Domu světla nás čeká na svátek zamilovaných v Praze. Chcete znát svůj HIV status? Otestujte se v mobilní poradně. Tento den je zároveň "Světovým dnem kondomů."

Celý článek

Provoz poraden během vánočních svátků

V období vánočních svátků bude omezen provoz jednotlivých HIV poraden České společnosti AIDS pomoc. Testování na HIV nebude konkrétně probíhat v týdnu od 26. 12. 2016 do 1. 1. 2017. Omezení provozu se dotýká pražské pobočky HIV poradny provozované v Domě světla (Malého 3/282, Praha - Karlín), dále pobočky v budově KHS v Olomouci (Wolkerova 74/6, Olomouc) a také poradny na klinice infekčního lékařství FN v Ostravě (17. listopadu 1790, Ostrava - Poruba). Výsledky testů lze rovněž vyzvednout až první lednový týden.

Celý článek

Rozšířená doba HIV testování v Plzni (KHS)

V u příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá každoročně na 1. prosince rozšiřuje Krajská hygienická stanice v Plzni provozní dobu testování na HIV infekci.

Celý článek

ČSAP se již po čtvrté účastní Evropského testovacího týdne

Česká společnost AIDS pomoc se stejně jako v předchozích letech aktivně účastní Evropského testovacího týdne (ETT). V týdnu od 21. do 25. 11. otevírá všechny své pobočky a testuje na HIV každý den.

Celý článek

Mobilní HIV testování během EROFESTU v pražských Letňanech

(Tisková zpráva) Česká společnost AIDS pomoc se stejně jako v loňském roce zúčastní mezinárodního erotického veletrhu EROFEST, který se letos koná od 12. do 13. listopadu v PVA EXPO v Letňanech. Anonymní a bezplatné testování na HIV budou letos vzhledem k loňskému zájmu provádět dvě mobilní testovací pracoviště a celkem budeme připraveni otestovat na 1 000 zájemců.

Celý článek

Hledáme nové kolegy!

Naše organizace rozšiřuje svůj tým a hledá dva nové kolegy nebo kolegyně na zajímavé pracovní pozice. Pokud Vás zajímá práce pro náš spolek, přečtěte si naše inzeráty. Třeba hledáme právě Vás!

Celý článek

Tomáš Čech: Mobilní testování má smysl i v Praze

Tomáš Čech je vedoucím zdravotníkem České společnosti AIDS pomoc. Osobně zajišťuje odběry, které jsou prováděny v HIV poradně v Domě světla. Svou práci si bez kontaktu s klienty neumí představit a příležitost mobilního testování v terénu si zpravidla nenechá ujít. A to i přesto, že má silný tým zdravotních sester, které tuto dobrovolnickou práci v terénu vykonávají rády.

Celý článek

Velký zájem o mobilní HIV testování: nové termíny v Praze, jižních a středních Čechách

Přidáváme další termíny mobilního HIV testování v Praze, Benešově, Táboře, Písku a Strakonicích. Pokud tedy ještě neznáš svůj aktuální HIV status, využij šance a nech se zdarma a anonymně otestovat. Výsledek obdržíš na místě na počkání.

Termíny a místa, kde bude probíhat mobilní HIV testování:

pátek 7. 10. 17.00 - 20.00 PRAHA - Vinohradská tržnice
středa 12. 10. 10.00 - 13.00 STRAKONICE - Velké náměstí
středa 12. 10. 15.00 - 18.00 PÍSEK - Velké náměstí
čtvrtek 13. 10. 09.00 - 12.00 TÁBOR - Nám. T. G. Masaryka (před SZŠ)
čtvrtek 13. 10. 14.00 - 17.00 BENEŠOV - Masarykovo náměstí
sobota 15. 10. 15.00 - 18.00 PRAHA - I. P. Pavlova

Celý článek

Moravané měli možnost se otestovat na HIV. Využilo ji 139 zájemců

Tisková zpráva -V šesti vybraných městech Moravy navštívilo mobilní testovací pracoviště České společnosti AIDS pomoc celkem 139 žen a mužů, kteří si nechali zjistit svůj HIV status. Mobilní bezplatné anonymní testování na HIV probíhalo od 1. 9. do 9. 9. 2016 a pokrylo Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Celý článek

Průlomové rozhodnutí Evropské komise k PrEP: Souhlas s užíváním léku Truvada k preexpoziční profylaxi

Dle farmaceutického koncernu Gilead schválila Evropská komise, aby byl HIV lék Truvada® uveden na trh nyní také k preventivnímu užití (k preexpoziční profylaxi, zkráceně: PrEP).

Celý článek

Obrovský zájem o terénní testování na HIV

Tisková zpráva - V rámci celého Pride týdne přišlo do pracovišť České společnosti AIDS pomoc zjistit svůj HIV status celkem 602 žen a mužů, z toho 432 si zašlo na test během sobotního festivalového odpoledne na pražské Letné. Je to vůbec největší počet terénních testů na pohlavně přenosné choroby, který byl v Česku uskutečněn během jedinného dne.

Celý článek

Čtvrteční HIV testování opět překonalo rekord

106: to je rekordní počet zájemců o bezplatné a anonymní HIV testy, které ve čtvrtek 11. 8. 2016 během 4 hodin prověřila mobilní laboratoř České společnosti AIDS pomoc na pražském Andělu. Mobilní HIV testování je součástí preventivních akcí pořádaných v rámci LGBT festivalu Prague Pride 2016.

Celý článek

EVROPSKÝ TÝDEN TESTOVÁNÍ NA HIV A HEPATITIDU 2015

Celkové výsledky hodnocení roku 2015

Celý článek

Hygiena se omluvila ČSAP za mediální vyjádření

Dne 11.5.2016 jsme se ohradili proti některým mediálním vyjádřením MUDr. Zdeňky Jágrové, ředitelky protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy. Hygienická stanice se dnes za některá zavádějící vyjádření veřejně omluvila. Znění omluvy naleznete ZDE

Celý článek

Přijímáme platební karty

Česká společnost AIDS pomoc začala přijímat platební karty. Od 29.2.2016 můžete za všechny služby poskytované Českou společností AIDS pomoc platit platebními kartami. Přijámáme všechny běžné platební karty, včetně bezkontaktních.

Celý článek

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2016!

Všem našim klientům, sponzorům, přátelům i partnerům přejeme klidné prožití vánočních svátků a v novém roce mnoho úspěchů!

Celý článek

Otestujte se zdarma na erotickém veletrhu v Praze Dejvicích

V rámci erotického veletrhu EROFEST v hotelu Diplomat v Praze – Dejvicích budou ve dnech 21. a 22. listopadu dobrovolníci České společnosti AIDS pomoc testovat zájemce na HIV infekci. Rychlotest je bezplatný a anonymní, výsledek se dozvíte do 30 minut. V sanitce České společnosti AIDS pomoc poskytnou dobrovolníci zájemcům také rady o prevenci a HIV infekci. V hotelu Diplomat pro vás připravíme náš informační stánek, ve kterém najdete preventivní materiály, kondomy zadarmo nebo se třeba jen můžete poradit s našimi odborníky.

Celý článek

Případů HIV v kraji přibývá, v Olomouci opět funguje poradna

Olomouc – Nakažených virem HIV v Olomouckém kraji přibývá. Jen letos zaznamenali lékaři čtyři nové případy. Podle odborníků totiž hlavně mladí lidé přestali mít z AIDS strach. Vědí, že medicína pokročila a léčba je v případě průšvihu zachrání.

Celý článek

TESTOVÁNÍ, BESEDY, PRŮVOD A DALŠÍ. PRAGUE PRIDE 2015 BYL PRO ČESKOU SPOLEČNOST AIDS POMOC ÚSPĚŠNÝ

V týdnu od 10. do 16. 8. 2015 proběhl další, co do počtu návštěvníků zatím největší ročník festivalu Prague Pride. Za Českou společnost AIDS pomoc děkujeme všem, kteří navštívili jakoukoli z našich aktivit.

Celý článek

Sanitka dnes v Praze na Vinohradech

Pro ty z Vás, kterým se nechce chodit na krevní odběr, nebo prostě nemáte přes den čas, nabízíme variantu testování v naší nové sanitce, ve které budeme testovat formou rychlotestů s výsledky během 30 - 60 minut. . 8. od 17:Naše ambulance bude přistavena dnes, ve čtvrtek 13:00 do 22:00 hod. u Vinohradského pavilonu (adresa: Vinohradská 50, Praha 2),.

Celý článek

Sanitka otestovala v terénu přes 100 lidí

Předposlední a poslední víkend v červenci vyrazila do terénu sanitka z Domu světla, ve které si zájemci mohli nechat udělat bezplatný a anonymní HIV test. O testování byl velký zájem jak v Praze, kde byla sanitka přistavena u Vinohradského pavilonu na Praze 2, tak v Olomouci v rámci prvního ročníku Pepíno Rainbow Pride. Celkem bylo tedy během tří testovacích dnů otestováno 75 mužů a 39 žen.

Celý článek

NEJTEPLEJŠÍ TEST TOHOTO LÉTA

Zásadní otázka zní: Co když jsi pozitivní a nevíš o tom? Pro život člověka je důležité znát svůj HIV status. Je sice příjemné vědět, že je člověk zdráv, ale na druhou stranu je také důležité včas zjistit a zachytit HIV pozitivitu. Pokud jste HIV pozitivní, včasná léčba Vám zajistí kvalitní život. Bez léčby ničí HIV infekce obranyschopnost Vašeho těla a pozvolna se mění v AIDS, který se vyléčit nedá a je smrtelný.

Celý článek

Testujeme na Dolním náměstí v Olomouci

Na Dolním náměstí v Olomouci dnes v sobotu 1. srpna 2015 testuje ambulance České společnosti AIDS pomoc všechny zájemce o test na protilátky HIV. Testy jsou anonymní a zdarma. Testování bude probíhat od 13 do 17 hodin včetně předtestového poradenství.

Celý článek

SANITKA DOMU SVĚTLA BUDE TESTOVAT NA PEPINO RAINBOW PRIDE V OLOMOUCI

První ročník duhového průvodu LGBT komunity a všech, kdo se nebojí jít s barvou ven, se v Olomouci koná v sobotu 1. srpna. Čeká vás průvod městem, hudba, soutěže a hlavně skvělá atmosféra. Zájemci se mohou po průvodu nechat bezplatně a anonymně otestovat na HIV infekci v mobilním testovacím místě – v sanitce České společnosti AIDS pomoc, která bude přistavena v čase od 13 do 17 hod. na Dolním náměstí v centru města.

Celý článek

St. Thomas hospital nabízí testování HIV jako součást rutinního krevního testu

Pacienti této londýnské nemocnice budou automaticky testování na HIV v rámci standartního krevního testu při běžném vyšetření. Účelem tohoto opatření je napomoci diagnostikovat co nejvíce pozitivních případů, kdy infikovaní o vlastní nákaze nemají ponětí.

Celý článek

SANITKA Z DOMU SVĚTLA VYJÍŽDÍ NA PRAŽSKÉ VINOHRADY

Mezi posilu týmu z Domu světla patří nová sanitka, která vyjíždí do terénu jako mobilní testovací místo. Naše sanitka bude přistavěna v sobotu 25.7. a v pátek 31.7.2015 vždy v čase od 17:00 do 22:00 hod. u Vinohradského pavilonu, adresa Vinohradská 50, Praha 2, tramvajová zastávka Vinohradská tržnice.

Celý článek

Během KoneQtoru v Ostravě se testovalo na HIV

V sobotu 30. května odpoledne testovali pracovníci České společnost AIDS pomoc zájemce na test HIV v areálu ostravského výstaviště Černá louka. Probíhal tam LGBT festival KoneQtor, který organizovala Prague Pride. Během odpoledne se přišlo otestovat 31 účastníků festivalu.

Celý článek

Povinné testování na HIV ani sdělování HIV statusu při poskytování sociálních služeb poslanci neschválili

PRAHA – Minulý týden ve středu schválili poslanci novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Přestože schválení novely proběhlo téměř bez povšimnutí, doznala konečná verze zákona důležitých změn. K radosti odborníků (preventistů) a pracovníků České společnosti AIDS pomoc ustoupil ministr zdravotnictví od uzákonění povinného testování na HIV a také se podařilo změnit ustanovení, v němž hrozilo, že HIV pozitivní spoluobčané by byli povinni hlásit svůj status při využívání běžných sociálních služeb.

Celý článek

Přijď se otestovat na ostravský KoneQtor

OSTRAVA –Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s Prague Pride vyjíždí v sobotu 30. května se svou zbrusu novou sanitkou do Ostravy na KoneQtor. Na tomto LGBT festivalu se mohou zájemci zejména z řad LGBT komunity nechat zdarma otestovat na HIV. Výsledky testů budou známy za 30 minut.

Celý článek

Jak jeden test změnil HIV

Rok 1985 nám přinesl film „Back to the future“ a první celosvětový rockový koncert - Live Aid. Byla to také doba, kdy lidé věřili, že se mohou nakazit HIV dotknutím kliky, skrz záchodové prkénko či sdílení nápoje s HIV pozitivním člověkem. Dnešní dobu můžeme označit jako klíčový milník v boji proti HIV - je to přesně 30 let od doby, kdy U. S. Food and Drug Administration (FDA) schválila vůbec první testování krve dárců na nákazu HIV.

Celý článek

Podpora ze zahraničí

Nedávno jsme Vás informovali o novele zákona o povinném testování, nyní Vám přinášíme aktualitu z našeho úsilí o zastavení povinného zákona o ochraně veřejného zdraví - podporují nás i zahraniční instituce

Celý článek

Zásadnější než kdy dříve. HIV testování po 30 letech

V počátcích rozvoje epidemie AIDS se společnost potýkala s mnoha otázkami – co je příčinou nemoci, jak se nemoc šíří nebo jak ji léčit. Situace se začala měnit ve chvíli, kdy vědci identifikovali vir HIV jako příčinu AIDS.

Celý článek

6 opravdu dobrých důvodů proč se nechat testovat na HIV

Ať už to bylo šest měsíců nebo šest let, jít na test na HIV je obvykle něco, z čeho máte strach. A pro většinu lidí, kteří se tě snaží přesvědčit, abyste si nechali udělat stěr z úst nebo se nechali píchnout do prstu, je složité najít správnou tu pravou „zprávu“, která tě na test opravdu dostane.

Celý článek

Testování v Ostravě nově i v pondělí

Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci se Zdravotním Ústavem se sídlem v Ostravě nabízí nově bezplatné anonymní testování v pondělí, v čase od 15:00 do 18:00 hod. Výsledky se sdělují následující pondělí ve stejném čase. Adresa zařízení: ZÚ se sídlem v Ostravě, Partyzánské Náměstí 7, 702 00 Ostrava, Odběry se provádí na oddělení imunologie a alergologie.

Celý článek

Internetová poradna ČSAP: nově a přehledněji

Česká společnost AIDS pomoc připravila novou verzi bezplatné on-line poradny. Novinkou je, že si tazatelé mohou vybrat, jestli se jejich dotaz i s odpovědí zobrazí veřejně, nebo bude soukromý a odpověď přijde jen jim. Zatímco dříve byly dotazy rozděleny podle toho, jestli se ptal HIV pozitivní nebo člověk bez diagnózy, nyní se zobrazují společně.

Celý článek

Nové logo boje proti HIV/AIDS symbolizuje návrat do života

Česká společnosti AIDS pomoc začíná používat nové logo. Série stylizovaných stužek zakončených srdcem představuje cestu, kterou musí ujít každý, kdo se dozví, že je HIV pozitivní, od přijetí diagnózy, po smíření se s ní, až k uvědomění si, že život pokračuje dál.

Celý článek

Kdy hradí test na HIV pojišťovna a jak je to s testováním u žen v těhotenství

V jakých případech hradí zdravotní pojišťovna testování na HIV? Je pravda, že jsou testovány všechny těhotné ženy?Nalezli jsme pro vás odpověď na otázku na stránkách VZP.

Celý článek

Sanitka z Domu světla nabízela bezplatné anonymní testování

V obchodních centrech, na náměstích ale i na dalších místech v Česku se mohli nechat zájemci, kteří chtějí znát svůj HIV status, anonymně a bezplatně otestovat včetně předtestového a potestového poradenství. V odůvodněných případech pracovníci České společnosti AIDS pomoc nabízeli i testy na syfilis. Na test do sanitky přišlo během 6 dní celkem 413 lidí.

Celý článek

Ohlédnutí za Evropským testovacím týdnem

Česká společnost AIDS pomoc se znovu zapojila do Evropského testovacího týdne, který se koná vždy poslední týden v listopadu. Letos poprvé se tak stalo hned na třech pracovištích - v Domě světla v Praze, v Ostravě ve Fakultní nemocnici a v mobilním testovacím místě v sanitce. Celá akce byla propagována na našich webech, spřátelených webech, v médiích, ale také v gay clubech – formou distribuce preventivních balíčků „Sady správného muže“ s vizitkou zvoucí na Evropský testovací týden. Kondomů jsme v rámci všech našich akcí rozdali přes 15 000 kusů.

Celý článek

Ochránkyně podporuje osvětu a dobrovolné testování na HIV

Za nejdůležitější nástroj boje proti šíření AIDS považuje veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová osvětu. Počet nakažených osob se v České republice zvyšuje, zatímco výdaje na osvětu se snižují. Přitom právě informovanost o onemocnění, šíření viru, průběhu a příznacích nemoci, léčbě a zejména o způsobu ochrany před virem HIV mohou do budoucna vést ke snižování počtu nakažených osob.

Celý článek

Afričané žijící v Anglii častěji podstupují testy na HIV

Údaje ze dvou rozsáhlých průzkumů komunity Afričanů žijících v Anglii ukazují, že se míra lidí nedávno otestovaných na HIV během posledních pěti let zvýšila. Také se zlepšuje povědomí komunity o testech a léčbě HIV, což dokazuje, že činnost zdravotních služeb a organizací podporujících zdraví začíná nést ovoce.

Celý článek

Evropský týden testování a Světový den proti AIDS

Ve středu 19. 11. 2014 se v pražském Státním zdravotním ústavu konala tiskové konference věnovaná Evropskému týdnu HIV testování a Světovému dni boje proti AIDS.

Celý článek

Evropský týden bezplatného testování

Česká společnost AIDS pomoc organizuje EVROPSKÝ TÝDEN BEZPLATNÉHO TESTOVÁNÍ. Bezplatně a anonymně se budete moci nechat otestovat celý týden od pondělí 24. 11 do 28.12. a na vybraných místech i 1.12.

Navštivte nás v Praze v Domě světla, v Ostravě ve Fakultní nemocnici v Porubě a v mobilním testovacím místě v moravských městech a Liberci.

Evropský týden bezplatného testování proběhne poslední listopadový týden v Domě světla ve spolupráci s ART FOR LIFE.

Záštitu nad akcí převzala manažerka Národního programu boje proti AIDS MUDr. Veronika Šikolová.

Celý článek

Ambulance bude na Moravě testovat občany na HIV

Na celém světě si připomínáme 1. 12. jako Světový den boje proti AIDS (World AIDS day). Ve společnosti je spousta předsudků a nepřesných informací ohledně přenosu infekce HIV a možností nakažení se. Světový den boje proti AIDS dává prostor informovat lidi osvětovými aktivitami.

Celý článek

Další pracoviště v Plzni se připojilo do Evropského testovacího týdne!

Zájemci o provedení testu na HIV se budou moci nechat otestovat v plzeňské fakultní nemocnici.

Celý článek

Poradny HIV/AIDS ZÚ se sídlem v Ústí nad Labem zapojené do testovacího týdne

Přinášíme Vám přehled poraden HIV/AIDS Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem ve kterých bude probíhat bezplatné testování na HIV infekci v rámci Evropského týdne testování od pondělí 24. 11.2014 do pátku 28. 11. 2014.

Celý článek

Výzvy a příležitosti pro centra komunitního testování

Před zahájením konference HIVHep Europe, která se aktuálně (5.-7.10.2014) koná v Barceloně, se uskutečnilo satelitní symposium nazvané Výzvy a příležitosti pro centra komunitního testování. Zúčastnilo se ho asi 40 pracovníků poraden, z nichž s výjimkou dvou účastníků, kteří se zaměřují na migranty (Dánsko, Británie) všichni ostatní pracují s komunitou mužů majících sex s muži. Poměrně nevyrovnaná byla účast i regionálně (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Chorvatsko, Británie byly zastoupeny 3-5 účastníky, tři účastnící byli dokonce z Itálie, kde tamní podmínky neumožnily komunitní centrum vytvořit). Naopak z Holandska, Německa a Rakouska nebyl přítomen nikdo. U většiny účastníků to zřejmě ovlivnila následná (ne)účast na konferenci, protože já byl zřejmě jediný účastník, který po skončení satelitního meetingu odjížděl.

MUDr. Ivo Procházka, CSc.

Celý článek

Cenu Akademie věd ČR získali vědci za výzkum retrovirů

Za výzkum retrovirů, které způsobují v lidském organizmu celoživotní infekce nebo naopak mohou v budoucnu pomoci v genové terapii, dnes získal prestižní Cenu Akademie věd ČR tým vědců z Ústavu molekulární genetiky. Laboratoř, vedená genetikem Jiřím Hejnarem, přispěla také k vysvětlení, proč pacienti infikovaní agresivním virem HIV jsou doživotně nuceni brát léky, jinak se virus v jejich těle znovu probudí.

Celý článek

Schůzka nevládních odborníků o prevenci HIV mezi muži majícím sex s muži - část o HIV a testování

V Berlíně 5.-7.9. 2014 pořádala Deutsche AIDS-Hilfe tradiční (již sedmou) schůzku nevládních odborníků působících v HIV prevenci pro komunitu mužů majících sex s muži (MSM). Zúčastnilo se jí přibližně 25 účastníků z Německa, Rakouska, Dánska, Holandska, Belgie, Francie, Španělska, Portugalska, České republiky, Polska, Maďarska, Běloruska, Ruska. Jeden účastník s rumunským občanstvím (který je zároveň členem rady MSMGF, tedy celosvětového sdružení pro prevenci u MSM, za Evropu), reprezentoval nadnárodní sdružení z Estonska.

Celý článek

Státní zdravotní ústav zmodernizoval za evropské peníze svoje laboratoře

Laboratoře Státního zdravotního ústavu mají nové vybavení. Sedmnáct nových přístrojů stálo celkem osm milionů korun. Zdravotní ústav na ně získal evropskou dotaci z Fondu pro regionální rozvoj. Díky nim teď budou moci zdravotníci třeba rychleji zjistit, kolik lidí se nakazilo chřipkou nebo virem HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS. Rychleji získaná data pomohou také hygienikům.

Celý článek

Testování HIV pomocí slin je jen orientační, krevní testy jsou přesnější

Počet lidí nakažených virem HIV v posledních měsících vzrůstá. Podle odborníků za to může rizikové chování mladých, kteří přestali hledět na svou bezpečnost. Vlivem moderní léčby, která dokáže život nemocných prodloužit i o několik desítek let, přestalo být pro ně onemocnění strašákem. Proto i k lékaři často přichází, až v okamžiku, kdy je nemoc plně rozvinuta.

Celý článek

Během Prague Pride se nechalo zdarma otestovat 294 lidí na infekci HIV

Společná tisková zpráva neziskové organizace Česká společnost AIDS pomoc, z.s. (ČSAP) a ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R), které podpořily festival Prague Pride bezplatným testováním na HIV. Zájemci a zájemkyně se mohli nechat otestovat v pondělí a ve středu v karlínském Domě světla, ale také ve čtvrtek a v pátek na Malé straně a v sobotu na Letné. Testy byly anonymní a lidé se nemuseli předem objednávat.

Celý článek

Bezplatné anonymní testování v období Prague Pride 2014

V týdnu konání srpnové Prague Pride prodlužuje Česká společnost AIDS pomoc, z.s. provozní dobu bezplatného anonymního testování v Domě světla (Malého 3/282, Praha 8 - Karlín). Letos poprvé nabízíme možnost se nechat testovat i v mobilní sanitce.

Celý článek

Děkujeme společnosti LEVI STRAUSS & CO.

Společnost LEVI STRAUSS & CO., která poskytla podporu našemu spolku již při přípravě realizace projektu na podporu zaměstnávání HIV+, a to poskytnutím vzorových informačních a vzdělávacích materiálů pro zaměstnance, nás podpořila znovu.

Celý článek

Co když jsi pozitivní a nevíš o tom?

Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s partnery v dubnu 2014 zahájila informačně-preventivní kampaň zaměřenou na širokou českou veřejnost. Jejím základním heslem je slogan Co když jsi pozitivní a nevíš o tom? Včasná léčba ti zajistí kvalitní život. WWW.HIV-TESTOVANI.CZ. Během několika málo měsíců se podařilo spojit síly nevládních organizací, dopravních podniků největších českých a moravských měst a také významných firem působících v marketingu, reklamě a zaměstnávání lidí.

Celý článek

Za 28 únorových dní 28 nových případů HIV

Státní zdravotní ústav vydal v pondělí 31. března čerstvé statistiky o výskytu HIV v Česku s údaji ke konci února 2014. Za 28 únorových dní bylo Česku zaznamenáno 28 nových případů HIV infekce (25 mužů a 3 ženy). Nejvíce nových únorových případů je zaznamenáno v Praze (15). Přitom v lednu 2013 bylo v Čechách a na Moravě zaznamenáno celkem "jen" 13 případů HIV+. Ke konci února 2014 tedy bylo za celou dobu sledování od roku 1985 v Česku zaznamenáno 2172 HIV infekce u občanů a rezidentů a 381 případů u cizinců (celkem 2553).

Celý článek

Domácí test na HIV koupíte v lékárně. Do rukou laika však nepatří

Test na HIV si koupíte skutečně ve většině lékáren za několik stovek korun. Je k němu sice přiložen velmi podrobný návod, ale do rukou laiků rozhodně nepatří. Odborníci před používáním testu k sebetestování varují. Vyhodnocení testu musí uskutečnit lékař. Při neodborném vyhodnocen testu by mohlo dojít k chybě nebo omylu s fatálními následky.

Celý článek

Na rande jděte s kondomem. Testovací sadu nechte doma

Ať už jste žena nebo muž, tak na rande se rozhodně vybavte kondomem. Pouze odpovědné chování a používání kondomu vás ochrání před sexuálně nakažlivými chorobami s nepříjemnými následky. Pokud uvažujete o tom, vzít s sebou rychlotest HIV, tak na to zapomeňte. Ten Vám totiž bezpečí rozhodně nezajistí.

Celý článek

Vloni přibylo 235 HIV+ osob. V lednu 2014 pak dalších 22

V roce 2013 bylo nejvíce nových případů HIV pozitivních od roku 1985 a v lednu 2014 se nárůst diagnostikovaných opět zrychlil a přibylo 22 diagnostikovaných. Statistky sleduje Státní zdravotní ústav. Od prosince 2012 do ledna 2014 přibylo 257 HIV pozitivních osob, z toho 27 žen a 230 mužů. Zřejmě 192 případů je ze skupiny mužů, kteří mají sex s muži. GAY a BI komunita tak v Česku zůstává nejvíce zasaženou skupinou.

Celý článek

Nečekaný nárůst zjištěných HIV+ osob na Slovensku

I pro Slovensko byl rok 2013 co se týká počtu nově diagnostikovaných případů HIV infekce alarmující. Bylo zaznamenáno nejvíce nových případů HIV od roku 1985 – tedy celkem 83, z toho 80 diagnóz u rezidentů a 3 zjištění jsou u cizinců. Statistiky sleduje Regionální úřad veřejného zdravotnictví. Oproti předchozímu roku 2012 se jedná o výrazný nárůst. O rok dříve bylo na Slovensku zaznamenáno 43 případů HIV, v roce 2011 byl počet zjištěných 46 a v roce 2010 statistiky uvádějí číslo 25.

Celý článek

CSAP nove logo

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

Obrázek č. 100
Obrázek č. 68
Obrázek č. 69
prevence

Podpořte nás darem

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 6

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

Ministerstvo vnitra České republiky

Obrázek č. 57

Ministerstvo vnitra ČR pomáhá realizovat akreditovaný dobrovolnický program v naší organizaci.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Alza.cz

alza.cz

Děkujme společnosti Alza.cz za hmotné dary z oblasti výpočetní techniky a elektroniky.

Gilead

Gilead

Společnost Gilead Sciences, s.r.o – podporuje naši společnost v oblasti mobilního testování a preventivních aktivit.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.